FAQ

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania dot. robotów kolaboracyjnych

Co to jest kobot? Co to jest robot współpracujący?

Robot współpracujący to robot, który może dzielić obszar roboczy z człowiekiem. Kobot ma wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które zapewniają bezpieczną współpracę z pracownikiem,  bez potrzeby stosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Ponadto roboty takie charakteryzują się lekkością, uniwersalnością i łatwością obsługi, przez co można je łatwo przezbrajać do różnych zastosowań. Te cechy sprawiają, że koboty są idealnym rozwiązaniem nawet dla małych partii zróżnicowanych produkcji już w małych i średnich firmach, gwarantując dużą elastyczność biznesową.

Czy kobot, robot kolaboracyjny i robot współpracujący to to samo?

Tak, nazwy te używane są zamiennie. Pochodzącą one z angielskiego collaborative robot czyli w skrócie cobot.

Czy koboty, roboty współpracujące są bezpieczne? Czy muszą posiadać wygrodzenia?

Nie, nie muszą. Roboty współpracujące posiadają wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które w przypadku kolizji z człowiekiem zatrzymują momentalnie ruch robota. Jednak każda aplikacja z udziałem robota współpracującego musi podlegać analizie ryzyka aby zweryfikować, czy ryzyko jest akceptowalne. Należy pamiętać, że o ile coboty są z reguły bezpieczne to aplikację z ich wykorzystaniem już niekoniecznie.

Jakie są normy zabezpieczeń dot. kobotów?

Normy, które opisują wytyczne dotyczące robotów współpracujących to PN-EN ISO 10218-1 (dla producentów robotów) i PN-EN ISO 10218-2 (dla integratorów systemów zrobotyzowanych). Jednak najwięcej informacji na temat wymagań budowy i integracji robotów współpracujących znaleźć można w specyfikacji technicznej ISO/TS 15066.

Jak duży jest robot współpracujący?

Najmniejszy robot Kassow Robots jest równy rozmiarów ręki dorosłego mężczyzny (co oznacza zasięg 850mm)  i waży 24kg. Największy, sięga aż 1,8 metra i waży 45 kg. Każdy z modeli można z łatwością przenosić z jednej lokalizacji do następnej aby wykonywały zadania tam, gdzie obecnie są potrzebne.

Jaki jest maksymalny zasięg robota kolaboracyjnego?

Maksymalny zasięg robota kolaboracyjnego na rynku należy do modelu KR1810 Kassow Robots i jest to 1,8 metra. Z takim zasięgiem robot współpracujący jest w stanie z powodzeniem wykonywać paletyzację nawet wysokich palet bez dodatkowych wind i ruchomych podnośników.

Jaki jest maksymalny udźwig kobota?

Maksymalny udźwig cobota Kassow Robots to 10kg. Warto zaznaczyć, że ten udźwig można wykorzystać np. na przymocowanie kilku narzędzi do ramienia robota i wykonywaniu kilku operacji na lekkich detalach.

Dowiedz się więcej o parametrach robotów współpracujących Kassow Robots i zapoznaj się ze specyfikacją techniczną.

Co to jest TCP?

Punkt środkowy narzędzia (Tool Center Point) określa dokładny punkt roboczy narzędzia, chwytaka robota. Innymi słowy, jest to np.: wierzchołek śrubokręta używanego do wkręcania śrub, końcówka uchwytu spawalniczego, czy miejsce chwytu w chwytaku.

Punkt ten jest wyznaczany, aby ułatwić programowania ruchu robota i usprawnić pracę.

Co to oznacza, że robot współpracujący (lub przemysłowy) ma 7 osi?

Osie robota (stopnie swobody) określają ile sterowanych przegubów posiada ramię robota. Wszystkie modele Kassow Robots posiadają 7 sterowanych osi, co odzwierciedla zdolności ruchowe ludzkiej ręki. Dzięki temu możemy sięgać w obszar roboczy za przeszkodami i narożnikami – nie jest to możliwe w przypadku robotów 6-cio osiowych. Koboty Kassow Robots posiadają elastyczność i wszechstronność do pracy w istniejącym środowisku produkcyjnym, bez konieczności reorganizacji lub zmiany przestrzeni produkcyjnej.

Co to jest teach pendant?

Teach pendant to tablet, którego używamy do programowania robota oraz nadzorowania jego pracy. Tablet Kassow Robots jest oparty na znanym systemie Android. Dlatego każdy, kto kiedykolwiek używał smartphona nie będzie miał problemu z obsługą.

Kto może obsługiwać robota współpracującego? Czy trzeba umieć programować by go używać?

Praktycznie każdy. Programowanie robota współpracującego nie wymaga znajomości języków programowania, ani doświadczenia w dziedzinie robotyki. Wymaga jedynie umiejętności logicznego myślenia i odrobiny wyobraźni przestrzennej.

Ile trwa szkolenie do obsługi kobota?

Zasada działania oraz sposób obsługi są bardzo proste. Dzięki temu wystarczy kilka godzin na przeszkolenie osoby, która nigdy wcześniej nie miała styczności z robotami współpracującymi, aby mogła samodzielnie zacząć programować proste zadania.

Czy mogę zapisać program robota i później ponownie go wykorzystać?

Tak. Jeśli nauczyłeś robota współpracującego zadania – stworzyłeś program, możesz go zapisać w pamięci urządzenia, a następnie wykorzystać robota do innych zadań. Gdy będziesz realizował ponownie wcześniejsze zadanie, możesz przywołać zapisany program z pamięci urządzenia. 

Co więcej, możesz tworzyć wariacje jednego programu, by realizować podobne, ale trochę różniące się prace. Możesz też przenosić programy pomiędzy urządzeniami.

Ile wynosi zwrot z inwestycji (ROI)?

Zależy to od wielu kwestii, w tym od aplikacji, którą będzie wykonywał robot oraz od korzyściach jakie wynikają ze wzrostu produkcji lub oszczędności kosztów pracy.

Przykładowo: wykorzystując cobota do obsługi frezarki CNC w przedsiębiorstwie pracującym na dwie zmiany oraz zatrudniającym operatorów za 2600 zł netto. Przewidywany czas zwrotu z inwestycji to ok. 18 miesięcy. 

Tak wyliczone ROI opiera się tylko na koszcie utrzymania pracownika, natomiast można wliczyć w niego także: koszty rekrutacji, koszty wdrożenia nowego pracownika, zyski ze zwiększonej produktywności, zyski z dodatkowej pracy kobota, który na koniec ostatniej zmiany wykona jeszcze pracę i sam się wyłączy (nadgodziny).  

Jak można sfinansować zakup robota współpracującego? 

Robot kolaboracyjny – samodzielnie, robot z osprzętem, czy jako kompletna aplikacja może zostać zakupiony za gotówkę, sfinansowany kredytem, leasingiem – nawet na 5 lat, czy różnego rodzaju dotacjami.

Czy cobot wymaga konserwacji i serwisowania?

Nie. Ramię robota może pracować 30 000 godzin przy maksymalnym obciążeniu i prędkości. Wystarczy od czasu do czasu wyczyścić filtr wentylatora w szafce sterującej.

Czym różni się robot współpracujący od przemysłowego?

Roboty współpracujące posiadają w przeciwieństwie do istniejących robotów przemysłowych dwie wyróżniające się cechy – są to:

  • ograniczona siła, która realizuje się poprzez zaawansowane funkcje bezpieczeństwa,
  • łatwość wdrożenia, która przejawia się jako możliwość uczenia kobota przez prowadzenie ręką, intuicyjny interface, brak konieczności umiejętności programowania.

Natomiast na korzyść robotów przemysłowych przemawia przede wszystkim wielkie spektrum sił, szybkości i zasięgu. 

Ze swej natury roboty przemysłowe dedykowane są do dużych zakładów, gdzie produkcja jest wielkoseryjna, a w zespole dostępne są kompetencje kwalifikowanych programistów i robotyków. 

Robot współpracujący natomiast znaleźć swe miejsce może nawet w firmach małych i średnich, przy produkcji małoseryjnej, nie wymagają zatrudniania dodatkowych fachowców ani budowy specjalnych wygrodzeń.

Jakie zadania może wykonywać kobot?

Roboty współpracujące przeznaczone są do powtarzalnych, rutynowych zadań, które wymagają manualnego operowania przedmiotami. 

Dlatego też większość procesów produkcyjnych jest doskonałymi kandydatami. Począwszy od prostych zadań, takich jak kompletacja i pakowanie, po złożone procesy, takie jak malowanie, wkręcanie i obsługa maszyn CNC.

Jakich narzędzi może używać kobot?

Robot współpracujący może być stosowany w połączeniu z różnorodnymi narzędziami w szerokim zakresie procesów. Możemy wykorzystać chwytaki mechaniczne lub próżniowe, wkrętarki, pistolety malarskie, uchwyty spawalnicze oraz wiele więcej.

Kobota możemy wyposażyć również w systemy wizyjne oraz szereg dodatkowych czujników pełniących różne role.

Czy kobota można połączyć z innymi urządzeniami?

Tak. Robot współpracujący to nie tylko ramię, ale i szafka sterownicza. Posiada ona 16 wejść cyfrowych i 4 analogowych, którymi może odbierać sygnały, a także 8 wyjść cyfrowych, 4 analogowych i 4 przekaźniki ogólnego zastosowania do wydawania sygnałów i sterowania innymi urządzeniami i osprzętem. Dodatkowo komunikacja może być realizowana w oparciu o zaawansowane protokoły takie jak np.: ModBus, czy Ethernet.

W jaki sposób kobot steruje np. obrabiarką CNC?

Najczęściej spotykaną metodą jest wykorzystanie robota kolaboracyjnego w zastępstwie operatora obrabiarki. To znaczy, że wyposażone w chwytak ramię robota wkłada i wyciąga detale, otwiera i zamyka drzwi, a uruchomienie procesu i oczekiwanie na jego koniec realizowane jest za pomocą sygnałów elektrycznych. 

Samo przygotowanie programu obrabiarki i ułożenie na palecie detali do pobrania przez robota realizowane jest przez człowieka.

W jakich branżach sprawdza się kobot?

Roboty współpracujące z powodzeniem mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Najpopularniejsze obecnie branże to: Automotive, Obróbka metali i tworzyw, przetwórstwo tworzyw sztucznych, a także wszystkich innych produkcyjnych i przetwórczych gdzie konieczne jest pakowanie i konfekcjonowanie, montaż i składanie, kontrola jakości.

Beboq Robotics