Obsługa maszyn [machine tending]

Obsługa maszyn

Jednym z podstawowych zastosowań robotów kolaboracyjnych jest użycie ich jako operatorów maszyn – frezarek i tokarek CNC, pras, czy innych. Rolą robota współpracującego jest zastąpienie człowieka w powtarzalnym procesie umieszczenia detalu w maszyny, uruchomienia cyklu obróbczego i pobrania detalu przetworzonego. Dotychczasowy operator maszyn, może w takim przypadku zostać uwolniony do zadań bardziej wymagających, m.in. kontroli procesu obróbki.

Korzyści z użycia robotów współpracujących Kassow Robots w obsłudze maszyn:

  1. Obniżenie kosztów – uwolnienie maszyn od ciągłego udziału ludzi w powtarzalnym procesie na rzecz robota współpracującego natychmiastowo obniża koszt obsługi stanowiska nawet o ponad 3/4!
  2. Podniesienie jakości – robotyzacja wymaga m.in. wdrożenia procedur kontroli procesu i pełnej powtarzalności czynności, finalnie skutkując utrzymywaniem stałej jakości produkowanych detali. Dowiedz się więcej o wdrożeniu tych procesów kontroli.
  3. Zwiększenie wydajności – poprzez brak przestojów, jednostajne tempo pracy, przeładowywanie maszyny zawsze na czas, stałą dostępność – wydajność stanowiska może wzrosnąć nawet o 20%.
  4. Uwolnienie pracowników od bardzo powtarzalnych zadań – powtarzalna praca jest męcząca i niechętnie podejmowana. Uwolnij pracowników do wymagających zadań – kontroli jakości, przezbrojeń, programowania i zyskaj możliwość obsługi większej ilości zleceń (poprzez np. zwiększenie ilości zmian) tym samym zespołem.
  5. Niskie nakłady inwestycyjne – robotyzacja maszyn za pomocą cobotów Kassow Robots i osprzętu onRobot nie wymaga dużych środków dzięki wysokiej uniwersalności i standaryzacji. Stopa zwrotu to średnio 18 miesięcy, ale mieliśmy do czynienia z aplikacjami, gdzie wynosiła zaledwie kilka miesięcy.
    Inwestycja w robotyzację może być łatwo sfinansowana leasingiem, co powoduje jej dostępność, niemal od ręki.
  6. Szybkie przezbrojenia – roboty kolaboracyjne Kassow Robots są intuicyjne w obsłudze i programowaniu, a chwytaki onRobot pozwalają zmieniać swoje parametry (np. siłę chwytu, czy rozstaw palców) bezpośrednio z panelu użytkownika… A gdyby to było mało, przepięcie narzędzia to 15s. Wszystko to powoduje, że przezbrojenia stanowiska do nowego zadania produkcyjnego może być osiągnięte w kilkanaście minut.
  7. Ewolucyjność – stanowiska nie muszą być zrobotyzowane w 100% od razu. Kolejne funkcjonalności można dodawać w trakcie. Wtedy, gdy załoga zakładu poznaje nowe urządzenie i najlepiej wie, jakie dodatkowe funkcjonalności sprawdzą się najlepiej. Można zacząć od integracji robota z zarządzaniem cyklem maszyny i otwieraniem drzwi i imadła. Później dodać np. szuflady na detale, system wizyjny, dodatkowy chwytak (dla skrócenia cyklu) itd.
  8. Brak konieczności wykorzystania dodatkowej przestrzeni – dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa aplikacja kobota nie musi być fizycznie wygrodzona, a kompaktowa budowa pozwala na zorganizowanie stanowiska na przestrzeni, jaką wcześniej zajmował pracownik.
  9. Dostęp do maszyn – 7. oś robota Kassow Robots pozwala na dostęp do maszyny zza rogu, tj. umiejscowienie go odsuniętego od drzwi. Dzięki czemu technicy cały czas mają możliwość dostępu do pola roboczego maszyny (w tym np. produkcję pojedynczych detali) bez konieczności demontażu robota, co zaoszczędza wiele godzin.
  10. Jeden robot może obsługiwać kilka maszyn – umieszczając robota na liniale poziomym, kobot ten może obsługiwać kilka maszyn na raz, wykorzystując w pełni swój czas na przeładowywanie maszyn.
  11. Szerokie możliwości integracji – każdy robot wyposażony jest w wejścia i wyjścia cyfrowe, analogowe i zaawansowane protokoły komunikacji, co pozwala na integrację z wieloma urządzeniami i osprzętem. To nie wszystko. Dzięki temu kobot może zostać centrum automatyzacji, bez konieczności zastosowania dodatkowego (zewnętrznego) sterownika.
  12. Portfolio dedykowane obsłudze maszyn – coboty Kassow Robots swoimi paratmterami idealnie pasują do zadań obsługi maszyn, oferując dużą siłę, przy kompaktowych wymiarach i potrzebnym zasięgu. Przekłada się to na efektywność kosztową w doborze rozwiązań.

Beboq Robotics oferuje gotowe zestawy do robotyzacji obrabiarek m.in. marek Haas, Mazak, Doosan, Okuma czy DMG Mori. Zestaw obejmuje: robota współpracującego Kassow Robots, elektryczny chwytak adaptacyjny onRobot, stojak robota wyposażany w stół rastrowy (pole pobierczo-odkładcze), mini szafę elektryczną i pneumatyczną, zestaw elektryczny do integracji z obrabiarką oraz zestaw automatyzujący imadło.

Są to najbardziej efektywne kosztowo zestawy na rynku.

Nie tylko cobot.

Bazowe elementy automatyzacji

Robotyzacja obrabiarek CNC (ale i innych maszyn) wymaga integracji na poziomie: cycle start, czyli uruchomienie cyklu pracy przez robota, oczekiwanie robota na sygnał zakończenia cyklu, właściwą integrację systemów bezpieczeństwa, zarządzane przez robota zamykanie i otwieranie drzwi maszyny i zarządzane przez robota otwieranie i zamykanie mocowania detalu w maszynie, np. poprzez automatyzację imadła we frezarce.

Inteligentne i adaptacyjne chwytaki

To, co czyni stanowisko uniwersalnym (obok robota kolaboracyjnego), to chwytaki – sterowane programowo (siła, szybkość, posuw, rozstaw palców), o szerokim zakresie parametrów, z wymiennymi kształtkami palców, dobrym IP. Tak, by operator stanowiska wybierając nowy program dla obróbki nowego detalu, wpisywał jedynie nowe parametry narzędzia, a reszta wydarzy się sama.

Aby skrócić czas wymiany detali w maszynie można zastosować chwytak podwójny, gdzie każdy jest osobno zarządzany przez cobota. W takim układzie jeden chwytak pobiera detal z maszyny, a drugi umieszcza świeży obiekt do obróbki. Taki cykl przeładowania maszyny jest zazwyczaj o 40% szybszy niż z pojedynczym chwytakiem.

Chwytaki RG2, RG6 czy 3FG15 od onRobot, w układzie pojedynczym, jak i podwójnym realizują te zadania znakomicie. A system szybkiej wymiany narzędzi Quick Changer pozwala wymieniać narzędzia w ciągu kilkunastu sekund.

Stanowiska, regały i transportery

Do pobierania i odkładania detali, zamiast standardowego stołu rastrowego, można zastosować regały z szufladami. Ze względu na sumaryczną powierzchnię mogą one zapewnić większą pojemność detali niż pojedynczy stół, czy też fizycznie oddzielić pracownika od stanowiska zrobotyzowanego. Stanowisko może być również zasilane w detale za pomocą transportera-taśmociągu, którym robot może zarządzać.

Dodatkowy osprzęt

Roboty współpracujące Kassow Robots mogą być wyposażone w systemy wizyjne 2D (i 2,5D)- onRobot Eyes lub 3D – PickIt3D, które pozwalają pobierać detale bez wcześniejszego ułożenia na stole, pobierać je z koszy i innych zasobników. To jeszcze bardziej zwiększa efektywność produkcji, zaoszczędza czas na programowaniu i zmianie programów robota po zmianie zadania, czy zaoszczędza roboczogodziny na precyzyjne przygotowywanie detali do obróbki.

Beboq Robotics