Branża FMCG, a opakowania dyskontowe

Istnieje taka gałąź gospodarki, która wiąże się z zaopatrywaniem sklepów w produkty codziennego użytku i pierwszej potrzeby. To przemysł FMCG, czyli Fast Moving Consumer Goods, który odpowiada za dostarczanie m.in. jedzenia, napojów, przekąsek, słodyczy, gotowych dań, suplementów diety, kosmetyków, środków czystości i higienicznych, chemii domowej oraz innych artykułów gospodarstwa domowego. 

Jak pokazują dane NIQ’s Retail Measurement Services (RMS) dotyczące gospodarki zachodnio europejskiej, w 2022 roku rynek urósł o 4,4%, mimo delikatnego spadku wolumenu sprzedaży, a rynek światowy urósł w tym czasie aż o 6,3%. Działo się to pomimo końcówki pandemii Covid-19, wojny w Ukrainie, globalnych problemów w łańcuchach.

W Polsce wg danych NielsenIQ wzrost sprzedaży w ciągu 12 ostatnich miesięcy do czerwca 2023 wyniósł 15,2%, jednak prawie w całości jest on związany z inflacją. Natomiast sprzedaż wolumenowo jest stała (ze spadkiem 1,3% w sektorze spożywczo-napojowym). Z przedstawionej analizy wynika również, że klienci przenoszą się do dyskontów i sięgają po ich marki własne. To dobre wiadomości, że mimo dziejowych zawirowań konsumpcja nie spada, przenosi jednak swój środek ciężkości.

Więcej informacji dot. sytuacji w Polsce po 2 kwartale 2023 można znaleźć w Wiadomościach Handlowych.

Dyskonty wymagają… opakowań dyskontowych

Pośród bardzo wielu wymogów jakie sieci sklepów średnio powierzchniowych stawiają producentom white label są opakowania zbiorcze. Te, zwane opakowaniami ekspozycyjnymi, dyskontowymi, czy też angielska display’ami lub SRP (shelf ready packaging) mogą być bardzo różne w konstrukcji lub formie.

Zasada jest prosta, wszystkie mają za zadanie, po pierwsze pozwolić bezpiecznie i skutecznie przewozić produkt od producenta poprzez centra logistyczne aż do sklepu skończywszy. A po drugie pozwolić łatwo i szybko umieścić produkt na półce sklepowej i nim zarządzać. A przez to pełnić również formę marketingowo-ekspozycyjną dla samego produktu. Jako takie więc cechą wspólną opakowań jest łatwo usuwalna góra i front opakowania, czy też jej brak. Sama konstrukcja może być jednak bardzo różna. Displeje mogą mieć postać kartonu zamykanego automatycznie lub ręcznie (z klapami) – tyle że zawsze z perforacją. Mogą mieć tekturowy insert zamiast góry lub góry i przodu. Mogą mieć nakładane luźno daszki, zwane też lidami. Czy też w końcu mogą to być opakowania w formie tacki, w pełni otwartej lub nie, z pokrywą lub bez. Jak widać mnogość opcji jest wielka.

Automatyzacja pakowania i paletyzacji

Każda zmiana opakowań, na nową konstrukcję to ból głowy dla wielu osób na zakładzie. Opakowania ekspozycyjne, w wielu, chociaż nie wszystkich przypadkach nie są tu wyjątkiem. 

Dla wielu przedsiębiorstw produkujących wyroby FMCG marek własnych, zwłaszcza zakładów średniej wielkości automatyzacja procesów pakowania i paletyzacji do tej pory pozostawała niedostępna. A to właśnie z powodu samej budowy opakowań, których nie da się w łatwy sposób pochwycić z góry przy automatycznym przenoszeniu. Było to możliwe jedynie przy zastosowaniu dużych przemysłowych paletyzerów opartych o roboty przemysłowe. Te jednak z uwagi na są ogromną wydajność i koszt były poza zasięgiem.

Dopiero paletyzacja oparta o roboty współpracujące otwarła drzwi dla wielu fabryk do automatycznej paletyzacji opakowań na końcówkach linii. Jednak i tu, w przypadku displey’ów przygotowanych dla sieci handlowych nie wszystko było możliwe. 

HEXA od Beboq Robotics dla producentów FMCG

Jak już wspomnieliśmy, paletyzacja cobotami opakowań dyskontowych jest trudna. Wynika to z charateru opakowań zbiorczych – wytrzymałość, budowa – słowem, brak możliwości chwycenia od góry. W beboq robotics opracowaliśmy jednak rozwiązanie dedykowane do paletyzacji takich pudeł. Jest to jedyne takie stanowisko, które może działać jako kolaboracyjne – to jest bez wygrodzeń, skanerów i innych zabezpieczeń, cały czas pozostając bezpieczne dla pracowników na około. Oparte o 7. osiowy robot współpracujący od Kassow Robots (grupa Bosch Rexroth), może przenosić do 8,5 kg opakowania zbiorcze pracując do 5 cykli na minutę. Idealnie dla każdej linii o średniej wydajności. Idealne również do zastosowania po stanowisku ręcznego pakowania.

Dowiedz się więcej o paletyzacji cobotami KR.

Beboq Robotics