Pakowanie i paletyzacja

Pakowanie i paletyzacja

Pakowanie i paletyzacja, jako aplikacje końca linii, są jednymi z podstawowych zadań robotów współpracujących. Koboty sprawdzają się w tym znakomicie.

Dlaczego? Powodów jest wiele.

  1. Szybki zwrot z inwestycji (znakomite ROI), który szacujemy przeciętnie na 16-24 miesięcy przy produkcji 3 zmianowej, dla standardowych potrzeb.
  2. Odciążenie pracowników. Coboty odciążają pracowników fizycznych z rutynowych i powtarzalnych czynności, a w przypadku paletyzowania również obciążających fizycznie, realizowanych często w ciężkich warunkach (np. hałas). Zmniejsza to liczbę kontuzji pracy na stanowisku, niechęć do stanowiska, rotację, a tym samym koszty.
  3. Zwiększenie wydajności. W większości przypadków pakowanie realizowane przez cobota podnosi wydajność pakowania o przynajmniej 20% w stosunku do paletyzacji wykonywanej ręcznie.
  4. Szybkie wdrożenie. Aplikacje końca linii konstruowane są w oparciu gotowe elementy pozwalające na zaawansowaną integrację miedzy sobą – m.in. koboty KR, chytwaki onRobot, systemy wizyjne onRobot, PickIt, Cognex, systemy bezpieczeństwa. Dzięki temu czas potrzebny na skonstruowanie i zbudowanie stanowiska jest skrócony do minimum. A tym samym korzyści z decyzji inwestycyjnej są szybsze.
  5. Naprawdę kompaktowa budowa aplikacji. Podczas gdy paletyzery oparte o klasyczne roboty przemysłowe są najczęściej bardzo rozległymi celami, paletyzer zbudowany na bazie robota kolaboracyjnego, posiadający dwa stanowiska paletowe, może mieścić się nawet w 6 m2, zachowując całkowitą funkcjonalność i zapewniając pełne bezpieczeństwo.
  6. Podobne korzyści znajdziemy w aplikacjach pakowania, a także podnoszenia i przenoszenia w dowolnym miejscu linii produkcyjnej. Zastosowanie siedmioosiowych robotów współpracujących Kassow Robots pozwala realizować te czynności w miejscach, jakie byłyby wręcz niedostępne dla pracowników, nie mówiąc o robotach sześcioosiowych.
  7. Ewolucyjność. Wdrożenie stanowiska zrobotyzowanego w oparciu o kobota nie musi oznaczać zmiany procesów produkcji lub logistycznych, czy innych wielkich rewolucji. To bardzo ważne, gdy chcemy szybko uzyskać korzyści z takiej inwestycji. Stanowisko będzie wpisywało się w obecny proces – usprawniając go i odciążając pracowników. Będzie realizowało przyjęte założenia, pozwalając na dodawanie funkcjonalności, rozbudowę i zmianę, tak aby podążało za wzrostem zakładu i zyskiwaniem kompetencji.
  8. Szerokie portfolio produktów – coboty z rodziny Kassow Robots (zasięg od 850 do 1800 i udźwig od 5 do 10kg), a także uzupełniająco kobot Yaskawa HC20DT (o zasięgu 1700mm i udźwigu 20kg) pozwalają na dobór robota tak, by było to optymalne technologicznie, a przy tym efektywne kosztowo.
  9. Łatwość przezbrojeń i zmiany zastosowań. Wszystkie roboty współpracujące z naszej oferty, a tym samym oferowane przez nas stanowiska posiadają intuicyjne interface’y użytkownika i możliwość programowania „bez programowania”, w oparciu o graficzne panele i kreatory. Jeśli zmieni się układ palety, wielkość opakowań, rodzaj produkcji, zmiana programu robota jest łatwa i nie wymaga specjalistów.

Robot to nie wszystko – osprzęt do pakowania i paletyzacji

W zakresie chwytania opieramy się na rozwiązaniach gotowych firm onRobot, Robotiq i Schunk, a także budujemy chwytaki dedykowane do konkretnych zastosowań, gdy jest to zasadne technologicznie.

Rozpakowywanie, wyjmowanie z koszy i depaletyzacja

Koboty całej rodziny Kassow Robots, jak i Yaskawa Motoman HC20DT równie znakomicie sprawdzą się jako aplikacje początku linii – do deplatyzacji, rozpakowywania i wyjmowania z koszy i pudeł obiektów do dalszego procesowania.

Do tego celu znakomicie sprawdzi się rozbudowanie stanowiska robota współpracującego w system wizyjny 2D lub 3D, który pozwala wyjmować detale z koszy i pudeł gdzie są ułożone luźno (bin picking), czy rozpakowywać palety złożone z różnych opakowań, ułożonych nieregularnie. Pozwala to automatyzować zadania, które do tej pory były niemożliwe do robotyzacji z uwagi na swój zmienny charakter.

Powiązane zastosowania kobotów

Końcówki linii to nie tylko pakowanie, ale i czynności pomocnicze – np.: składanie i sklejanie pudeł i opakowań, czy też etykietowanie.

Stół do paletyzacji i depaletyzacji

Jeżeli paletyzacja robotem współpracującym lub robotem przemysłowym zakłada układanie większej ilości opakowań na raz, czy też całych warstw za jednym cyklem, lub gdy jeden paletyzer układa palety wg kilku wzorów – wtedy na znaczeniu zyskuje szybkość i wydajność przygotowywania opakowań do pobrania. Uzupełnieniem naszej oferty w tym zakresie są modułowe stoły Celluveyor od Cellumation, rewolucjonizujące podejście do przygotowywania opakowań.

Beboq Robotics