Historia robotów przemysłowych

Dzięki pomyślnie zastosowanym maszynom firmy DeVilbiss-Tallfa, pierwsze zastosowanie tego rodzaju urządzeń w Polsce nastąpiło w 1976 r. – a dokładnie w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych. Oczywiście początkowa historia robotów przemysłowych sięga znacznie dalej. Kiedy maszyny mogły pracować w gorącej atmosferze? W jakim czasie mogły szczycić się “ograniczoną inteligencją? Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

Pierwszy robot przemysłowy

Chociaż wykorzystanie robotów w przemyśle kojarzone jest bardziej z XXI wiekiem, to pierwsze ich skonstruowanie sięga lat 30-stych ubiegłego stulecia, kiedy to Griffith P. Taylor opracował dźwig napędzany silnikiem elektrycznym. Bardziej wiekopomna chwila nadeszła parędziesiąt lat później, kiedy pierwszą programowalną maszynę zaprojektował George Devol.

Prawa autorskie do niej po pewnym czasie wykupił amerykanin Josep Engelberg – miało to miejsce w latach 50-tych. Niedługo potem obaj panowie założyli pierwszą na świecie firmę produkującą przemysłowe roboty, którą nazwali Unimation. Pierwsze z nich obsługiwały wysokociśnieniowe maszyny odlewnicze. Później było już tylko lepiej, bo liczne prace naukowo-badawcze pozwoliły na znaczny postęp technologiczny.

Owoce prac naukowców i specjalistów można było zbierać już na początku lat sześćdziesiątych, kiedy pierwszy raz użyto maszynę w warunkach przemysłowych, a konkretnie na liniach montażowych General Motors w Trenton w stanie New Jersey. Okazało się to prawdziwym sukcesem, bo większość skonstruowanych w tamtym okresie modeli posiadała pneumatyczne oraz hydrauliczne ramiona, które idealnie wyręczały ludzi w przenoszeniu ciężkich przedmiotów. Choć były znacznie ograniczone, to właśnie te urządzenia były ojcem współczesnych maszyn. Ludzie dostrzegli w nich potencjał, więc prędko rozpoczęło się zapotrzebowanie na automatyzację.

Autonomiczna rewolucja

Z podnoszenia ciężkich przedmiotów urządzenia przemysłowe mogły “awansować” na ich przenoszenie oraz wykonywanie innych prac wymagających precyzji, np. dokręcania śrub. Tak proste dla ludzi, ale trudne dla robotów zadania mogły spełnić jedynie ich mniejsze modele, co też dało początek zminiaturyzowanym silnikom, mikroprocesorom i zaawansowanym układom sterowania – a prawdziwa rewolucja, miała dopiero nadejść.

Ich prawdziwy rozwój nadszedł w latach 70-tych, kiedy możliwości maszyn poszerzono jeszcze bardziej. Do ich zadań w tamtym okresie należało m.in.:

  • podnoszenie ciężkich rzeczy,
  • przenoszenie materiałów,
  • prace precyzyjne,
  • malowanie,
  • spawanie łukowe.

Dzięki temu coraz częściej można było powierzyć robotom przemysłowym zadania niebezpieczne dla człowieka. Najczęściej miało to miejsce w hutach, gdzie maszyny przebywały w temperaturach niebezpiecznych dla ludzi. Nikt nie stracił pracy, a jedynie dzięki nim znacznie poprawiła się produktywność oraz bezpieczeństwo pracowników, którzy mogli skupić się na innych zadaniach.

Wiele roboty zawdzięczają… komputerom

W połowie lat 80-tych temat robotyki przemysłowej wcale nie ucichł – przeciwnie, zainteresowanie nimi zaczęło się coraz bardziej pogłębiać. Traktowano je jako “maszyny przyszłości”, więc w ramach rozwoju i tym samym osiągnięciu większej konkurencyjności, stosowano w nich podwaliny pod dzisiejsze standardy – podstawowe systemy widzenia maszynowego i zaawansowane czujniki.

Dzięki tym technologiom można było połączyć niskie koszty konstrukcyjne z coraz to nowymi zmianami. Przyczyniły się do tego komputery, w których coraz częściej stosowano mikroprocesory i inne możliwości inżynieryjne. Skutkiem było wykorzystanie precyzyjnych czujników i laserów na wielu liniach produkcyjnych. Tak skonstruowane roboty całkowicie zrewolucjonizowały przemysł – a czujniki działające podobnie jak ludzki wzrok czy dotyk zaczęto coraz bardziej doceniać, aż w końcu autonomiczne maszyny mogły pochwalić się “ograniczoną inteligencją”.

Współcześnie nowo powstające dziedziny, czyli głównie uczenie maszynowe (ML) i sztuczna inteligencja (AI) oferują znacznie więcej, dając robotom możliwość prawdziwego uczenia się i podejmowania decyzji bez ingerencji człowieka.

Beboq Robotics