Czym jest branża FMCG w Polsce?

W ostatnich latach branża FMCG w Polsce niezwykle się rozwinęła. Statystyki pokazują, że od marca 2020 do marca 2021 roku rynek ten urósł o ponad 4 procent, co jak na tak krótki okres jest bardzo dobrym rezultatem. Jak podają największe firmy audytorskie, wartość całej branży FMCG w Polsce jest obecnie wyceniana na ponad 201 mld zł. Czym właściwie jest i co oferuje ta konkretna gałąź przemysłu?

Branża FMCG (Fast Moving Consumer Goods) to określenie dóbr szybkozbywalnych. W jej skład wchodzą przede wszystkim produkty spożywcze, takie jak batony, przekąski, przetwory mleczne, żywność mrożona, dania gotowe oraz napoje i soki. W największym uproszczeniu można więc rzec, iż branża FMCG zajmuje się dostarczaniem towarów pierwszej potrzeby. Są one wszechobecne. Można je spotkać zarówno w osiedlowym sklepie, dyskoncie, jak i w dużym supermarkecie. Zapotrzebowanie na dobra szybkozbywalne zawsze było i będzie, dlatego w zakresie technologii ich wytwarzania, pakowania oraz transportowania warto stawiać na sprawdzone rozwiązania.

Branża FMCG, a COVID

Choć wydawało się, że pandemia koronawirusa wyhamuje rozwój sektora FMCG, w rzeczywistości sytuacja była wprost przeciwna. W czasie trwania pandemii, najszybciej rosnącymi kategoriami spożywczymi były przede wszystkim produkty suche, a także nabiał. W 2020 roku szczególnym zainteresowaniem konsumentów cieszyły się produkty do samodzielnego gotowania i pieczenia (mąka, mleko i oleje). Jak pokazują statystyki, wartość rynku FMCG z roku na rok rośnie i nic nie wskazuje na to, by coś mogło zaburzyć ten trend. Do grona potentatów dóbr szybkozbywalnych zaliczają się już nie tylko ogromne koncerny, ale również małe, czasem nawet lokalne przedsiębiorstwa.

Tak dynamiczna branża, jak FMCG wymaga najnowocześniejszych rozwiązań, dlatego warto wyposażyć swój zakład produkcyjny w innowacyjne automaty i roboty. To właśnie one powodują, iż proces wytwarzania i pakowania produktów szybkozbywalnych jeszcze nigdy nie przebiegał tak sprawnie. Etapy, takie jak pakowanie i paletyzacja to jedne z najbardziej monotonnych czynności, które są realizowane w zakładzie produkcyjnym. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by mogła je wykonywać odpowiednio zoptymalizowana maszyna. W ramach prowadzonych działań zajmujemy się dostarczaniem automatów dla potrzeb wytwórczych. Oprócz tego oferujemy również szkolenia pracowników oraz automatyzację linii produkcyjnych w taki sposób, aby realizowane procesy dla branży FMCG mogły być przeprowadzane w sposób bezpieczny oraz możliwie najbardziej wydajny.

Poza wyposażeniem swojego zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia, warto również pamiętać o właściwie dobranej kadrze wykwalifikowanych pracowników. Branża FMCG to obszar, gdzie zatrudnienie znajdą między innymi marketingowcy, handlowcy, magazynierzy oraz logistycy. Dopiero właściwie dobrana kadra pracowników będzie gwarancją jeszcze szybszego rozwoju obszaru FMCG w Polsce.

Beboq Robotics