Ciekawe zastosowania robotów poza fabrykami

Roboty przemysłowe sprawdzą się na stanowiskach niebezpiecznych dla człowieka. Wykonują powtarzające się zadania szybciej i precyzyjniej, odciążając pracowników. Wyposażone są w systemy wizyjne i sztuczną inteligencję. Choć zwykle kojarzone są z fabrykami i produkcją wielkoseryjną, coraz częściej ich potencjał widoczny jest w nietypowych zastosowaniach.

Roboty przemysłowe a druk 3D


Co ma ze sobą wspólnego robot przemysłowy i rzeźbiarstwo? Możliwość stworzenia niepowtarzalnych obiektów i przedmiotów bez użycia dłuta. Technologia drukowania przestrzennego przy użyciu wielofunkcyjnych robotów pozwala uzyskać nawet najbardziej filigranowe i skomplikowane konstrukcje. W tym celu wykorzystuje się tworzywa sztuczne o różnych właściwościach. Wydruk 3D polega na precyzyjnym nanoszeniu kolejnych warstw materiału, a następnie laserowym spiekaniu proszku, strumieniowym natryskiwaniu lepiszczem lub osadzaniu topionego surowca. Niektóre modele robotów nie tylko służą jako drukarka 3D, ale także pełnią funkcję frezarki, sondy oraz ramienia montażowego.

Robotyka w medycynie


Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw osobom niepełnosprawnym, unieruchomionym po zabiegach oraz seniorom. Roboty rehabilitacyjne i egzoszkielety wspierają naukę chodzenia np. w przypadku pacjentów po udarze. Precyzyjnie odwzorowują pracę, jaką wykonuje staw skokowy. Informują także, czy ruch w kończynach jest symetryczny, a stopa prawidłowo obciążona.


Na szczególną uwagę zasługuje robot da Vinci, który został skonstruowany z myślą o wykonywaniu najbardziej skomplikowanych operacji. Znajduje zastosowanie w chirurgii ogólnej, onkologicznej, ginekologii, urologii, bariatrii czy transplantologii. Składa się z systemu wizyjnego 3D, konsoli chirurgicznej, trzech lub czterech ramion oraz specjalistycznych narzędzi.

Czy roboty zastąpią kelnerów?


Rzeczywistość 2020 roku boleśnie odczuła zwłaszcza branża gastronomiczna. W wielu restauracjach brakuje rąk do pracy ze względu na konieczność cięcia kosztów. Rozwiązaniem tego problemu okazały się roboty. Czym się zajmują? Wykonują zadania kelnerów – potrafią zmywać naczynia, doprowadzać klientów do stolika, przyjmować zamówienie oraz roznosić posiłki. Pracują w szybszym tempie bez zmęczenia, dzięki czemu skracają czas oczekiwania na obsługę. To także oryginalny sposób, aby wyróżnić się na tle konkurencji innowacyjnością.

Beboq Robotics