Bosch Rexroth rozszerza portfolio: Takie są plany z Kassow Robots

– Mając większościowy udział w duńskiej firmie specjalizującej się w cobotach, firmie Kassow Robots, Bosch Rexroth spowodował wielką niespodziankę na scenie robotyki – podsumowuje ostatnią decyzję Bosch Rexroth portal Automationspraxis.

Dla Bosch Rexroth większościowy udział w Kassow Robots to „strategiczna inwestycja w automatyzację fabryki” – czytamy w wyjaśnieniu tła decyzji. W końcu Kassow Robots to innowacyjna firma z rodziną pięciu cobotów, o uznanych na rynku właściwościach technicznych, a zapotrzebowanie na elastyczną robotykę rośnie – zwłaszcza w odniesieniu do cobotów o lekkiej konstrukcji i nieodłącznym bezpieczeństwie, które mogą współpracować z ludźmi.

Bosch Rexroth dostrzega efekty synergii z własnym portfolio, na przykład w rozwiązaniach końcowych, takich jak pakowanie i paletyzacja lub w intralogistyce transportu materiałów między liniami produkcyjnymi a obszarem logistyki. „W tych miejscach technologię transferu Rexroth można połączyć z lekkim robotem, aby odłożyć zapakowane produkty na palety lub w małym nośniku ładunku, a następnie przetransportować je dalej za pomocą autonomicznego robota mobilnego (AMR)”, mówi Lohr.

Kassow Robots nie jest konkurencja dla Asystenta APAS (robota Bosh Rexroth)

W przypadku decyzji Bosch Rexroth, zasadne jest pytanie o ich własnego robota. Jak czytamy w Automationspraxis, Bosh Rexroth nie chce całkowicie pochłonąć duńskich ekspertów od cobotów: „Planowane jest przejęcie Kassow Robots w obecnej formie poprzez większościowy pakiet akcji”.

Coboty firmy Kassow Robots nie konkurują również z istniejącymi robotami współpracującymi w firmie Bosch, asystentem APAS: „APAS jest oparty na robocie przemysłowym i, ze swoją skórą czujnika, jest przeznaczony przede wszystkim do bliskiej współpracy z ludźmi. Rodzina produktów cobot firmy Kassow Robots składa się z lekkich robotów o dużym zasięgu, ładowności i dużej elastyczności. Oba dotyczą różnych segmentów rynku”.

Robotyka jest bardzo ważnym elementem strategii w firmie Bosch Rexroth. Dąży ona konsekwentnie do dalszego rozwoju własnych produktów i systemów w robotyce. Przykładami są tutaj Active Shuttle jako AMR dla intralogistyki lub Smart Mechatronix – tj. połączenie elementów technologii liniowej z elektroniką i oprogramowaniem do zastosowań związanych z prasowaniem i łączeniem lub zadaniami manipulacyjnymi.

Czy będą wtedy kolejne akwizycje? „Bosch Rexroth chce nadal rozwijać się w automatyzacji fabryk i bardzo uważnie śledzi rozwój rynku w tym obszarze”.

Źródło: https://automationspraxis.industrie.de/cobot/bosch-rexroth-das-sind-die-plaene-mit-kassow-robots/ z 1 kwietnia 2022

Beboq Robotics