Kim jest Kristian Kassow?

Jest przedsiębiorcą, menadżerem i przede wszystkim konstruktorem, odpowiedzialnym za przełomowe projekty w dziedzinie robotyki. M.in. wraz Esbenem Østergaardem i Kasperem Støyem zakładał i rozwijał Universal Robots, następnie w SoftBank Robotics kierował projektem budowy humanoida Romeo, a w 2014 r. zaczął prace konstrukcyjne nad własną serią robotów kolaboracyjnych, Kassow Robots.

Dania, rok 2005. Kristian Kassow wraz Esbenem Østergaardem i Kasperem Støyem zakładają startup, który kilkanaście lat później stanie się liderem rynku. Universal Robots jest też pionierem w dziedzinie kobotyki. Kassow odpowiada tam m.in. za mechaniczny rozwój ramienia oraz prowadzi zespół programistów. Po czterech latach pracy rozstaje się z firmą, bo nie utożsamia się z wizją rozwoju ówczesnego CEO, Enrico Krog Iversena (dziś CEO On Robot). Do czasu wykupienia UR za 285 milionów dolarów przez korporację Teradyne w 2015, Kassow jest akcjonariuszem UR. Po Universal Kassow kieruje pracą zespołów inżynierskich oraz zarządza rozwojem produktów dla NKT Flexibles z branży naftowej. Następnie w SoftBank Robotics kieruje dużym projektem humanoida „Romeo”.

Dania, rok 2014. Konstruktor postanawia wrócić do korzeni. Wraz z dwójką wspólników zakłada Kassow Robots i zaczyna pracę nad przemysłowymi robotami kolaboracyjnymi. Pytany o to, dlaczego wraca, mówi: „Nigdy nie straciłem pasji do robotyki i pracy w klimacie startupu (…) Wiele nowych [cobotów] wygląda bardzo podobnie do siebie i myślę, że my wprowadzamy jednak coś nowego. Dokonaliśmy większego rozwoju technicznego żeby móc wprowadzić na rynek coś więcej. [Rynek] staje się coraz bardziej konkurencyjny, więc oczywiście musimy ciężko pracować”. Właściciele od początku samodzielnie finansują startup.

Monachium, czerwiec 2018. Na targach Automatica przemysłowe roboty kolaboracyjne Kassow Robots mają swoją premierę. W pierwszym roku od wejścia na rynek można je kupić w Austrii, Belgii, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Skandynawii i Szwajcarii. Kilkanaście miesięcy później także w USA, Izraelu oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Od jesieni 2019 r., za pośrednictwem beboq robotic, coboty Kassow Robots dostępne są także w Polsce. 

W nowym biznesie Kristian Kassow stawia na siłę, prędkość i łatwość obsługi. Produkuje wyłącznie 7-osiowe koboty o mocnych napędach. Produkt kieruje głównie w stronę małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej o tym, jak 7 oś podnosi wydajność, można przeczytać w tym tekście.

Źródło: Kassow Robots, LinkedIn, magazyn The Robot Report.

Beboq Robotics